Спеціальний представник США з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що Росія не відмовиться від контролю над окупованими територіями в Україні. В інтервʼю Fox News 26 березня він сказав, що ситуація залишається складною і вимагатиме подальших переговорів.
Келлог підкреслив, що Москва фактично контролює весь Луганський регіон, а також частини Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Водночас, за словами генерала, необхідно чітко розрізняти фактичний контроль і юридичний статус.
«Ми повинні розрізняти поняття де-факто і де-юре. Де-факто це означає, що вони фізично окупували територію і не підуть з неї. Але де-юре не можна сказати, що вони її повністю анексували. Міжнародна спільнота не визнає цю територію частиною Росії. Це важкі дискусії, які ще потрібно провести», – сказав Келлог.
Спецпредставник додав, що для досягнення політичного рішення у війні між Росією та Україною необхідно зрозуміти позиції обох сторін і шукати компроміс, який принаймні частково задовольнить Київ і Москву. Він наголосив, що жодна сторона не отримає всього, чого прагне.
Наприкінці минулого тижня спеціальний посланець президента США Дональда Трампа Стів Віткофф дав інтерв’ю Такеру Карлсону. В ньому Віткофф заявив, нібито жителі Криму, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей проголосували на «референдумі» за те, щоб бути під контролем Росії. За його словами, території де-факто перебувають під контролем Росії, і основна дискусія полягає в тому, чи визнає світ їх російськими.
У вересні 2022 року Росія провела референдуми на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Вони відбувалися під контролем російських військ, без міжнародного спостереження і з численними повідомленнями про примус і фальсифікації. Міжнародна спільнота, включно з ООН та ЄС, визнала ці «референдуми» незаконними та такими, що не мають юридичної сили.
У 2014 році Росія організувала референдуми в Криму та на частині Донбасу. Їхні результати також не визнані Україною та міжнародною спільнотою.
Напередодні заступник керівника Офісу президента Павло Паліса повідомив, що під час зустрічі в Ер-Ріяді українська та американська сторони погодили припинення вогню щодо енергетичних об’єктів і в Чорному морі, яке набуде чинності після публікації спільної заяви. Він підкреслив, що жодних розмов про територіальні поступки не було, а Київ наполягає на паритетному режимі тиші та готовий негайно реагувати на його порушення. Україна також працює над механізмами контролю та гарантій безпеки, адже, за словами Паліси, довіри до Росії немає.