Президент Володимир Зеленський відповів на питання про реакцію Сполучених Штатів на удари по нафтопереробних заводах у Росії – про це йдеться в інтерв’ю Washington Post від 29 березня.
Згідно з текстом, журналіст Девід Іґнатус запитав у президента, чи дійсно американські посадовці застерігали проти атак на енергетичні об’єкти в Росії.
«Реакція США на це не була позитивною», – сказав Зеленський.
Водночас він додав, що Вашингтон не може обмежувати те, як Україна використовує зброю власного виробництва: «ми використовували наші дрони. Ніхто не може нам це заборонити».
Читайте також: Виробництво бензину в Росії впало на 14% після атак на НПЗ
Також президент висловив переконання, що зупинити російські атаки на енергомережу України можливо лише кроками у відповідь.
«Якщо немає протиповітряної оборони, щоб захистити нашу енергетичну систему, і росіяни атакують її, моє запитання: чому ми не можемо їм відповісти? Їхнє суспільство має навчитися жити без бензину, без дизеля, без електрики… Це справедливо», – каже Зеленський, додаючи, що «коли Росія припинить ці кроки, ми зупинимося».
Він також наголосив на потребі у ракетах ATACMS дальністю 300 кілометрів, які дозволили б вражати цілі в окупованому Росією Криму – зокрема, аеродроми, з яких Росія запускає літаки для завдання ударів по регіонах України.
Читайте також: «Обурливо, якщо це правда». Оглядачі про нібито заклик США до України не бомбити НПЗ Росії
Раніше радник голови Офісу президента Михайло Подоляк назвав «фіктивною інформацією» те, що Україна отримувала такі застереження від Сполучених Штатів.
Видання Financial Times із посиланням на джерела писало, що влада США закликала Україну зупинити атаки на нафтову інфраструктуру Росії. За словами співрозмовників видання, Вашингтон побоюється, що удари безпілотників по російських нафтопереробних заводах можуть призвести до зростання світових цін на нафту, а також спровокувати заходи Москви у відповідь.
Упродовж останнього часу нафтопереробні заводи в Росії регулярно зазнають атак ударних безпілотників. За деякі з них взяли на себе відповідальність українські військові.
28 березня стало відомо, що внаслідок атак на НПЗ у Росії виробництво бензину до кінця березня скоротилося за річними показниками на 14%, а дизельного палива – на сім відсотків.