Орбан озвучив гасло головування Угорщини в ЄС, схоже на передвиборчий лозунг Трампа

by Max

Угорщина, очолювана дружнім до Дональда Трампа прем’єр-міністром Віктором Орбаном, оголосила новий девіз для свого головування в Європейському Союзі, яке почнеться наступного місяця – Make Europe Great Again, «Зробити Європу знову великою».

Рішення Будапешта використати гасло, яке нагадує лозунг Трампа «Зробимо Америку знову великою», здивувало посадовців ЄС, які, як сказав один із них Радіо Свобода, сприйняли його як «приголомшливе».

«Ми знаємо їх, і ми не дурні, тому ми бачимо це як є: тролінг через відсутність будь-якої суттєвої політики», – сказав інший дипломат із західної країни Євросоюзу.

Оголошуючи гасло, представництво Угорщини не згадало ні Трампа, ні девіз, який прикрашає червоні капелюхи багатьох його прихильників. Натомість у Будапешті заявили, що надихалися «всесвітньо відомим угорським винаходом, кубиком Рубіка» – головоломкою, яку створив Ерно Рубік пів століття тому.

Читайте також: Рада ЄС схвалила рамки для переговорів про вступ для України і Молдови

Втім, Трамп і Орбан мають тісні політичні стосунки, які зміцнювалися протягом багатьох років. У березні угорський політик, відомий своїми популістськими правими поглядами, відвідав Трампа в його американському комплексі Мар-а-Лаго, де колишній президент США заявив, що «немає кращого лідера», ніж Орбан.

Країни можуть ухвалювати гасло свого головування в ЄС – Угорщина офіційно займає своє місце 1 липня – і вони рідко консультуються щодо цього з іншими 26 країнами-членами ЄС.

Один чиновник з Європейського парламенту зізнався Радіо Свобода:

«Спершу всі були шоковані. Ми думали, що це жарт, але потім усі сказали одне й те ж: класичний Орбан».

Орбан, який керує Угорщиною з парламентською більшістю з 2010 року, викликав гнів багатьох лідерів ЄС своїми очевидними нападками на демократію, основоположні принципи блоку та інклюзивність, його протидією санкціям проти Росії та військової допомоги Україні, а також його тісними зв’язками з Президент Росії Володимир Путін.

Його партія Fidesz проводила інтенсивну кампанію під час виборів до Європейського парламенту на початку цього місяця, роблячи акцент на побоюваннях угорців бути втягнутими у війну, яку Росія веде в Україні.

Читайте також: Угорщина та Словаччина припиняють опір кандидатурі Марка Рютте на посаду генсекретаря НАТО – ЗМІ

Fidesz отримала 11 з 21 мандатів Угорщини в Європейському парламенті, але це на одне місце менше, ніж вона мала раніше, оскільки Петер Мадьяр, колишній прихильник Орбана, вів більш дружню до ЄС кампанію з новою партією «Повага і свобода» (Tisza), яка отримала сім місць.

Багато дипломатів висловлювали сумніви, що Будапешт зможе занадто сильно вплинути на політику блоку, оскільки на порядку денному другої половини 2024 року домінуватиме заміщення найвищих посад у блоку та створення нової Європейської комісії, виконавчого органу ЄС, до кінця року.

Один чиновник сказав Радіо Свобода, що хоча угорський девіз «звичайно, провокативний… на щастя, Угорщина не має такого впливу в ЄС, як думає і хоче Орбан».

Сьогодні головування в ЄС багато в чому символічне. З 2009 року існує посада постійного президента Європейської ради, яку зараз обіймає бельгієць Шарль Мішель – він головує на важливих самітах лідерів Євросоюзу.

Посадовцям країни, що головує, по суті доручено очолювати зустрічі міністрів і дипломатичних робочих груп у Брюсселі. Хоча країни-очільники часто намагаються надати певний «акцент» своєму президентству, головним їхнім завданням є функція чесного посередника, який намагається досягти компромісів між членами ЄС.

ІНШІ НОВИНИ