«На території України». Премʼєр Бельгії розповів про умови використання F-16

by Max

Винищувачі F-16, які Україні передає Бельгія, зможуть застосувати виключно Збройні сили України на території України. Про це 28 травня на спільному брифінгу з українським президентом Володимиром Зеленським заявив премʼєр Бельгії Александр де Кроо.

«Безпековою угодою передбачено, що військову техніку використовуватимуть Збройні сили України і на території України… Ми зробимо все від нас залежне, щоб поставити деякі літаки вже цього року. Це може стати значним доповненням до інших країн, які постачають F-16 цього року», – заявив де Кроо.

На прохання кореспондентки Радіо Свобода уточнити, скільки з 30 літаків, обіцяних до 2028 року, Україна отримає цьогоріч, де Кроо не відповів, однак зауважив, що зусилля авіакоаліції, спрямовані на зміцнення повітряної міці України, тривають.

«Наші літаки сьогодні використовуються для підготовки нових українських пілотів. Наші технічні групи використовуються для надання технічної допомоги, щоб утримати літаки в повітрі. Наші команди навчають робити це українських техніків… Той факт, що ми самі даємо наші літаки вже цього року й у наступні, є дуже важливим сигналом, щоб абсолютно чітко дати зрозуміти, що Україна матиме повну обороноздатність на базі винищувачів. Наша мета – забезпечити цю спроможність. Як за допомогою самих літаків, так і навчань та можливостей для цього», – наголосив де Кроо.

На запитання Радіо Свобода щодо того, як просуваються переговори з партнерами про отримання дозволу на удари по цілях на території Росії, український президент Володимир Зеленський відповів, що «впевнений у позитивному результаті й від деяких партнерів, і від нашого виробництва».

«Далекобійні дрони показали свій результат. Те, що збагачує російську армію, російську економіку, військовий потенціал, – це продаж енергоресурсів. І, відповідно, були обрані наша тактика щодо зупинення і зменшення їхніх заробітків завдяки їх енергоресурсам. Це точка, в якій ми були. І цей шлях від того, що нам не треба чіпати їх об’єкти, до того, що можна використовувати вашу зброю проти російських загарбників, – це достатньо довгий шлях, на жаль. З нашого боку ми його максимально прискорюємо і скорочуємо», – наголосив Зеленський.

Раніше генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ сказав, що союзникам по НАТО варто переглянути свою політику, яка не дозволяє Україні використовувати їхню зброю для ударів по території Росії.

20 травня глава Пентагону Ллойд Остін на пресконференції за підсумками засідання Контактної групи з питань оборони України висловив очікування, що Україна не буде застосовувати американську зброю за межами країни.

26 травня канцлер Німеччини Олаф Шольц виступив проти розширення географії ударів німецькою зброєю по території Росії й укотре наголосив на необхідності уникати ескалації.

Після початку російського наступу на Харківщині президент України Володимир Зеленський заявив, що заборони на використання західної зброї для ударів по території РФ не має бути, оскільки йдеться не про наступ України, а про захист.

ІНШІ НОВИНИ