як колеги-судді допомагають нардепу заробляти гроші на судових витратах
Діючий народний депутат і колишній заступник керівника Північного апеляційного господарського суду Михайло Новіков продовжує розвивати власний бізнес. Йдеться про адвокатське об’єднання «Новіков і Партнери», яке він створив після того, як був звільнений з суду, прихопивши з собою деяких працівників суду для спільного розвитку приватної практики.
На юридичному полі бюро «Новіков і Партнери» вважає себе сильним гравцем, адже непублічно пропонує своїм клієнтам «розширений список послуг». Настільки розширений, що він навіть може дещо виходити за рамки законів України. Все завдяки тому, що Михайло Новіков має тісні особисті зв’язки в Північному апеляційному господарському суді та вагомий статус народного депутата від провладної партії.
Ці два важелі в потрібний момент можуть схилити терези Феміди на «потрібний» бік, переваживши навіть Закон. Саме тому юристи бюро «Новіков і Партнери» часто виступають адвокатами рейдерів, по суті – здійснюють юридичний супровід рейдерських захоплень господарств.
Крім цього, адвокати з бюро «Новіков і Партнери» не відмовляються й від інших способів заробити. Наприклад, в рази завищують вартість своїх послуг, щоб таким чином стягувати витрати зі сторони, яка програє суд. Особливо «ефективно» дана схема працює в Північному апеляційному господарському суді, звідки й бере витоки адвокатське бюро народного депутата Михайла Новікова.
Враховуючи всі факти, які зазвичай залишаються в тіні суддівських кабінетів, ці так звані «компенсації» виглядають максимально цинічно. Адже юристи нардепа фактично організовують рейдерські захоплення господарств, а коли господарства намагаються захищатися в Північному апеляційному суді і програють, то ще мусять у фіналі заплатити близько 100 тисяч гривень юристам рейдерів.
Законодавством України дійсно передбачене відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене рішення. Згідно з частинами 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача. У разі відмови в позові – на позивача. І в разі часткового задоволення позову – на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Для отримання компенсації сторона повинна подати відповідну заяву з пакетом доказів до закінчення судових дебатів або протягом 5-ти днів після ухвалення рішення суду.
Адвокати з «Новіков і Партнери» зазвичай подають таку заяву вже після слухань і «малюють» там нескромні суми за свою «працю». Наприклад, наприкінці минулого року адвокати пана Новікова нарахували собі 90 тисяч гривень за виграну апеляцію проти аграрного підприємства, яке намагалося в суді захиститися від рейдерського захоплення. Як доказ адвокати надали суду угоду зі своїм замовником, де була прописана така сума.
Однак законом визначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими. В даному випадку юристи Михайла Новікова пред’явили суду лише угоду, тобто намір про оплату, якої в реальності не було. Відповідно, не можна компенсувати те, що не було витрачено.
Крім того, за законом мають відшкодовуватися лише ті витрати, які мають розумний розмір. Наразі середня зарплата в Україні за місяць становить менше 20 тис грн. Тому очевидно, що сума в 90 тисяч гривень буквально за кілька робочих днів виглядає не зовсім адекватною.
Попри це судді Північного апеляційного суду «по-дружньому» і без зауважень погодили адвокатам народного депутата бажану суму відшкодування. Хоча для цього й бракувало законних підстав. Щонайменше – не було самої оплати, яку судді постановили «компенсувати».
Пізніше, при розгляді касаційної справи, суддя Верховного Суду пані Кондратова присвятила майже 4 сторінки тексту судового рішення, аби обґрунтувати гонорар адвоката з компанії Михайла Новікова, котрий оцінив свою роботу в 90 тисяч гривень. Увага, це 4 тисячі гривень за одну годину, хоча середня вартість роботи адвоката в Києві за годину становить 850 гривень. На думку судді Кондратової, юристи з «Новіков і Партнери» займають привілейоване становище і можуть отримувати в 5 разів вищі гонорари, ніж їхні колеги за аналогічну роботу.
Але так адвокатам щастить лише в «рідних» судах і з «дружніми» суддями. В інших інстанціях вчитуються в документи, які подають юристи з «Новіков і Партнери», розраховуючи на компенсацію.
Наприклад, у лютому цього року до Київського апеляційного суду надійшла заява від адвокатів з бюро «Новіков і Партнери» про ухвалення додаткового судового рішення щодо компенсації здійснених витрат на правничу допомогу. В документі юрист вказує суму 97,5 тисяч гривень, бо витратив на роботу 19,5 годин свого дорогоцінного часу.
Тобто адвокат об’єднання «Новіков і Партнери» оцінює одну годину своєї роботи в 5 тисяч гривень і за одну виграну справу хоче отримати зі сторони, яка програла, майже 100 тисяч гривень.
Цього разу суд дійсно розглянув документи, які подали адвокати, і зауважив, що сума надмірна. Зокрема, в деталізації витрат адвокат порахував, що загалом провів на засіданнях суду по цій справі 6 годин: 3,5 години на першому засіданні і 2,5 години на другому засіданні. І тільки ця робота, за тарифами адвокатського бюро «Новіков і Партнери» коштує 30 тисяч гривень. Однак суддя переглянув записи і з’ясувалося, що перше засідання у справі тривало 9 хвилин, а друге – 23 хвилини. Що робив у судовому залі адвокат ще більше 5-ти годин, коли всі розійшлися, наразі невідомо.
Враховуючи ці та інші факти, суддя постановила компенсувати на користь відповідача за роботу адвокати з бюро «Новіков і Партнери» не 97,5 тисяч гривень, а 3 тисячі гривень, що «є об’єктивною вартістю за зроблену роботу», – вказано в постанові.
В адвокатському об’єднанні визнають, що в їхній компанії «спосіб формування вартості правничої допомоги носить індивідуальний характер та може враховувати різні підходи до ціноутворення». Якщо прибрати юридичну вуаль з цього формулювання, то чітко зрозуміло: адвокати підтасовують угоди, рахунки, деталізацію роботи, щоб стягнути з опонентів якомога більше грошей за свою роботу проти них.
Більше того, своїм «космічним ціноутворенням» «Новіков і Партнери» ставить себе на кілька сходинок вище всієї української адвокатської спільноти. В їхньому розумінні вона ділиться виключно на дві частина: юридичне бюро Новікова, якому можна все. І решта: всі, хто мають посвідчення адвоката, але не вміють вести «справжній бізнес» в колаборації зі «своїм нардепом і «своїми суддями».